Dziś Światowy Dzień Wcześniaka

Wcześniakom przypisano kolor fioletowy. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Słoneczna Kraina Dzieciom Szpital Wojewódzki dziś wieczorem zostanie podświetlony na fioletowo.
W dobie pandemii SARS CoV-2 Oddział Patologii Noworodka funkcjonuje w reżimie sanitarnym. – Staramy się jednak, aby rodzice pacjentów oddziału mieli kontakt ze swoimi dziećmi. Matki i ojcowie, którzy są w pełni zaszczepieni przeciwko Covid 19, mogą odwiedzać dzieci leczone na oddziale patologii noworodka. – wyjaśniła dr Danuta Zimmer, ordynator oddziału. Rodzice, którzy nie szczepili się, przed wejściem na oddział muszą okazać ujemny wynik testu na obecność SARS CoV-2.

Dr Danuta Zimmer przyznała, że obecna sytuacja epidemiologiczna jest trudna nie tylko dla rodziców, którzy nie mogą cały czas przebywać ze swoimi dziećmi, ale również dla lekarzy neonatologów, anestezjologów, pielęgniarek, położnych i całego personelu pomocniczego. – Nasza praca jest zorganizowana tak, aby zapewnić dzieciom jak najlepszą opiekę, leczenie, a także uchronić je przed zakażeniem SARS CoV-2. – podkreśliła dr Zimmer.

Specjaliści z oddziału doskonale wiedzą jak niebezpieczny może być wirus dla noworodków. – U dzieci, także wcześniaków, urodzonych przez matki chorujące na Covid 19, obserwujemy różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia układu nerwowego, problemy płucne. To efekt niedotlenienia wewnątrzmacicznego, do którego doszło w trakcie ciąży – wyjaśniła dr Zimmer.
Z okazji Dnia Wcześniaka jedna z mam, której dziecko przebywało na Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego, przekazała własnoręcznie wykonany prezent. Kocyki, czapeczki, pieluchy i poduszeczki przydadzą się w codziennej pielęgnacji maluchów, które na oddziale spędzają swoje pierwsze tygodnie, a czasami bywa, że i miesiące życia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Najmniejsze dziecko uratowane w Szpitalu Wojewódzkim przyszło na świat w 2005 roku. Dziewczynka urodziła się przed planowanym terminem porodu i ważyła zaledwie 480 gramów.