Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej realizuje projekt pt. „Zminimalizowanie niekorzystnych czynników zdrowotnych na stanowiskach pracy w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej”

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W dniu 07.10.2020 r. Dyrektor Szpitala Sabina Bigos – Jaworowska podpisała umowę o dofinansowanie projektu.

Nr umowy: UDA-RPSL.08.03.02-24-04GF/19-00.

• Całkowita wartość projektu wynosi: 336 892,50 PLN
  • Dofinansowanie ze środków UE wynosi: 286 358,62 PLN,
  • Dotacja celowa z budżetu krajowego wynosi : 10 106,78 PLN.

W ramach projektu przewidziano modernizację i poprawę ergonomiczności stanowisk pracy, na których stwierdzono występowanie czynników ryzyka zdrowotnego oraz przeprowadzenie szkoleń dla Personelu. Wsparciem zostanie objętych 156 osób, zatrudnionych na umowę o pracę, w tym 124 kobiety.

Celem głównym jest zminimalizowanie zdrowotnych czynników ryzyka w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku – Białej poprzez realizację działań szkoleniowych oraz ponadstandardową modernizację stanowisk pracy 156 lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych/ kierowców/ sanitariuszy/ opiekunów medycznych, diagnostów.

W ramach projektu zakupiony zostanie następujący sprzęt ergonomiczny:

• Schodołaz – 2 szt.
  • Fotel transportowy – 9 szt.
  • Stolik typu MAYO – 6 szt.
  • Taboret obrotowy – 20 szt.
  • Waga krzesełkowa 3 szt.
  • Podnośnik kąpielowo – transportowy – 2 szt.
  • Przenośnik taśmowo – rolkowy – 8 szt.
  • Dysk obrotowy – 2 szt.
  • Mata ślizgowa – 3 szt.
  • Deska ślizgowa z matą – 3 szt.
  • Podnośnik jezdny z wagą – 1 szt.
  • Łózka bariatryczne z wagą – 2 szt.
  • Łózko z wagą – 1 szt.

Dodatkowo, w ramach projektu przeprowadzony zostanie cykl szkoleń dotyczący ergonomii w pracy. Zakres szkoleń będzie zawierać:

• Ergonomia przy wykonywaniu pracy podczas przenoszenia i transportu pacjentów,
  • Ergonomiczne techniki opieki nad pacjentem,
  • Zagrożenie dla układu kostno – stawowo – mięśniowego w miejscu pracy, prawidłowa postawa podczas pracy,
  • Ćwiczenia i styl życia, który przełoży się na kondycję zdrowotną i fizyczna.

Projekt realizowany będzie do 30.06.2021 r.