Jako jeden z niewielu w Polsce Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej posiada certyfikaty Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością.

9 września jest w tym roku szczególny dla transplantologii – tego dnia obchodzimy  Europejski Dzień Donacji Narządów (EODD).

Obchody Dnia Donacji są organizowane od wielu lat z inicjatywy Rady Europy. Odbywają się co roku – jesienią, bezpośrednio po posiedzeniu Europejskiego Komitetu Przeszczepiania Narządów (CD-P-TO), który działa w ramach Rady Europy. Każdego roku EODD odbywa się w innym kraju. Tegoroczne uroczystości przygotowała Szwajcaria. EODD jest obchodzony w całej Europie, a nawet poza naszym kontynentem.

W tym dniu środowiska transplantacyjne wyrażają uznanie i szacunek dla dawców narządów, tkanek oraz szpiku, promując w ten sposób medycynę transplantacyjną, a w szczególności ideę dawstwa. W ramach obchodów EODD są organizowane różne wydarzenia – m.in. konferencje, koncerty, imprezy sportowe, występy artystyczne.

Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do tego święta, do własnych przemyśleń na temat idei transplantologii oraz do promowania pobierania i przeszczepiania narządów, tkanek i komórek. Pamiętajmy, że nasze działania i postawa mogą uratować komuś życie, gdy nas już zabraknie.

W 2016 roku w Polsce przeprowadzono 1548 przeszczepów.

Najczęściej przeszczepiane narządy

• nerki – 1028 (978 od dawców zmarłych i 50 od dawców żywych)
  • wątroby – 345 (317 od dawców zmarłych i 28 od dawców żywych)
  • serca – 101

Polska na europejskim podium dawców szpiku

W bazie Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) zarejestrowano 1 348 778 dawców z Polski.

Pod względem liczby dawców w BMDW Polska jest obecnie na 5. miejscu w świecie i 3. w Europie.

• dawcy amerykańscy – 8 712 253
  • dawcy niemieccy – 7 559 142