Jako jeden z niewielu w Polsce Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej posiada certyfikaty Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością.

Polityka Jakości

Ustanowiono go z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz opieki nad noworodkami i Fundacji Wcześniak. 17 listopada na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także zwracać uwagę na szereg problemów, z jakimi muszą się zmierzyć wcześniaki od pierwszych minut życia. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie i jakie są tego konsekwencje.

Kulminacyjnym momentem jest „Global Illumination Initiative” inicjatywa polegająca napodświetlenie budynków na kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka.

Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

W Polsce co roku rodzi się 26 tys. Wcześniaków. Wcześniak to dziecko urodzone między 22, a 37 tygodniem ciąży. Okazuje się, że co 10 dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce rodzi się co roku 26 tys. wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, a potem następuje ogromna rola rodziców, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło. W ciągu ostatniego 20-lecia diametralnie zmieniła się opieka neonatologiczna. O wcześniakach wiadomo już znacznie więcej, stąd udaje się ratować nawet te urodzone w 24 tygodniu ciąży lub ważące zaledwie 500 gramów. W tym okresie udało się zmniejszyć umieralność okołoporodową aż dwukrotnie.

Oddział Patologii Noworodka w naszym Szpitalu posiadający III stopień referencyjności, funkcjonuje w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku - Białej od 1 stycznia 2001r. Znajduje się w sąsiedztwie Oddziału Noworodkowego i Położniczego. Oddział przyjmuje noworodki, wymagające leczenia oraz specjalistycznego sprzętu medycznego, urodzone w tutejszym szpitalu prosto z sali porodowej, z Oddziału Noworodkowego, z oddziałów noworodkowych innych szpitali, a także noworodki, u których wystąpiły zaburzenia adaptacyjne w okresie późniejszym - w celach diagnostyczno - terapeutycznych.

Oddział jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt specjalistyczny. Dysponuje 24 stanowiskami, w tym 4 stanowiska intensywne. Wszystkie stanowiska posiadają pełną możliwość monitorowania funkcji życiowych noworodków w stanie zagrożenia życia. Posiadamy nowoczesne inkubatory otwarte i zamknięte oraz aparaturę diagnostyczną, umożliwiającą stawianie diagnozy przy łóżku chorego (przyłóżkowe aparaty RTG i USG), analizatory glukozy, analizator równowagi kwasowo – zasadowej.

W oddziale w ciągu roku średnio leczy się 170 wcześniaków, z czego ok. 10% to wcześniaki ze skrajną masą urodzeniową poniżej 1000 g.

Oddział wspierany jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ostatnich latach otrzymał od Fundacji: stanowisko do resuscytacji noworodka, inkubator hybrydowy, infant flowy – aparaty do wspomagania oddychania noworodków, inkubator do transportowania noworodków z sali porodowej, respirator, urządzenie do wspomagania oddychania noworodków wysokimi przepływami – Wapatherm.

W roku 2017 r. szpital otrzymał z Ministerstwa Zdrowia dotację na zakup sprzętu dla Oddziału Patologii Noworodka w wysokości 2 764 011 zł. Obecnie trwają procedury przetargowe na zakup sprzętu tj: inkubatory otwarte, inkubator zamknięte, inkubatory otwarto-zamkniety (hybrydowe), respiratory, pulsoksymetry, kardiomonitory wieloczynnościowe, infant flowy, pompy infuzyjne strzykawkowe, pompy infuzyjne objętościowe, cyfrowy aparat RTG trzyłóżkowy, stanowisko do resuscytacji, system chłodzenia ciała noworodków z monitorem EEG, laktatory, ,aparat USG  i lampy ledowe do fototerapii.