Tragiczne w skutkach wydarzenia, które miały miejsce w bieżącym roku w izbach przyjęć i w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych kilku szpitali w województwie śląskim stały się impulsem dla Śląskiej Izby Lekarskiej do podjęcia działań informacyjnych, mających na celu przeciwdziałanie narastającemu oblężeniu SOR-ów przez pacjentów, którzy nie znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Jednym z elementów kampanii są trzy rodzaje plakatów, które niosą za sobą komunikat, by nie odbierać pacjentom w stanie zagrożenia zdrowia lub życia szansy na doraźną pomoc przez pacjentów, których stan pozwala na udanie się do placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub do lekarza rodzinnego w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Samorząd Województwa Śląskiego także włączył się w promocję akcji pn.: „SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!”, uświadamiającej pacjentów, by umiejętnie korzystali z przygotowanych dla nich rozwiązań systemowych.