Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał w ramach dotacji Województwa Śląskiego środki w kwocie 992,5 tys. zł na zakup zestawu do litotrypsji ESWL. Wkład własny Szpitala wyniesie 7,5 tys. zł.

W dniu 16 września 2019 r. nastąpiło uroczyste podpisanie umowy dotacji, w którym uczestniczył Pan Dariusz Starzycki – Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pani Sabina Bigos – Jaworowska – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Zestaw do litotrypsji służy do rozkruszania kamieni nerkowych metodą ESWL. Litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową (ESWL) jest uznaną, bezinwazyjną, metodą leczenia kamicy nerkowej. Obecnie posiadany litotryptor ESWL użytkowany jest od ponad 10 lat i początkiem roku uległ poważnej awarii. Po przeprowadzonej analizie uznano, że koszty jego naprawy są zbyt wysokie. Powyższy zestaw będzie użytkowany w Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, w którym jest leczonych średniorocznie 2000 pacjentów.