Szpital Wojewódzki wzbogacił się o nowy rezonans magnetyczny. To najnowocześniejsze urządzenie w Polsce kosztowało 5,5 mln złotych. Rezonans został kupiony w ramach projektu "Zdrowy Śląsk. Doposażenie  Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej w aparaturę i sprzęt medyczny". Całość inwestycji opiewa na ponad 15,5 mln zł.

W 85 proc. pieniądze pochodzą z funduszy UE. Wkład własny szpitala w wysokości 2,3 mln złotych pokrył Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor szpitala powiedziała, że rezonans zastąpił zużyte urządzenie starszej generacji, z którego pacjenci  korzystali od ponad 10 lat. Dyrektor podkreśliła, że Szpital Wojewódzki to placówka wysokospecjalistyczna. - Bez doskonale wykwalifikowanej kadry i najwyższej klasy sprzętu trudno byłoby leczyć najtrudniejsze przypadki, które tu trafiają – podkreśliła.

Z nowego urządzenia korzystają przede wszystkim pacjenci onkologiczni i ortopedyczni. Łukasz Matlakiewicz, wicedyrektor szpitala ds. administracyjno-technicznych wyjaśnił, że rezonans służy do badania tkanek miękkich. Pozwala określić dynamikę zmian w organizmie, ponieważ jest dokładniejszy, niż w przypadku użycia tomografu.

Rezonans magnetyczny

Zdaniem dyrekcji szpitala nowe urządzenie zaspokoi potrzeby pacjentów z Bielska-Białej i okolic.

Rezonans kosztował ponad 5,5 mln złotych. Pozostałe ponad 10 mln złotych przeznaczono na kupno ponad 200 sztuk sprzętu i aparatury dla szpitalnych oddziałów. Patologię noworodka wyposażono m.in. inkubatory otwarte z lampą do fototerapii, respiratory noworodkowe,  zestaw 16 sztuk kardiomonitorów intensywnej terapii wraz z centralą monitorującą oraz stacjami monitorującymi, zintegrowanymi z HIS-em szpitala.

Na oddział noworodkowy trafiły m.in.inkubator otwarty z modułem resuscytacyjnym,   inkubatory otwarte jako stanowisko w sali obserwacyjnej oraz lampy do fototerapii i
kardiomonitor dla noworodków.

W zestaw do diagnostyki i leczenia powierzchniowych nowotworów pęcherza moczowego oraz zestaw do biopsji fuzyjnej prostaty, wyposażono oddział urologii i onkologii urologicznej.

Oddział kardiologiczny doposażono m.in. w aparat EKG, system wysiłkowy z bieżnią, defibrylatory oraz aparat echo serca.

Z nowego sprzętu korzystają pacjentki oddziału ginekologiczno-położniczego. To m.in. aparaty USG wysokiej klasy, aparaty KTG wraz z centralą, kardiomonitory, łóżka porodowe i wanna do porodów i immersji wodnej.

W wiertarkę do zabiegów mikrochirurgii ręki i stopy, aparat do znieczulania użytkowany na bloku operacyjnym, łóżka elektryczne i wózek anestezjologiczny wyposażono oddział ortopedyczno-urazowy.