Za nami 1 października – Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. Mieszkańcom Bielska-Białej i okolic przypominamy, że choroby nie wolno bagatelizować. Powikłania mogą być śmiertelne. Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 23 do 30 września w Polsce na grypę zachorowało ponad 115 tysięcy osób.

Zapalenie płuc, mięśnia sercowego, ostry przebieg chorób przewlekłych takich jak m.in. astma, czy cukrzyca – to część problemów ze zdrowiem, które mogą wystąpić u osób lekceważących przebieg grypy. Wirus może być również niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Grozi poronieniem, lub przedwczesnym porodem.

Grypa jest chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Przestrzeganie kilku prostych zasad higieny sprawia, że można uniknąć zarażenia. Należy często myć ręce wodą z mydłem, korzystać tylko z jednorazowych chusteczek i unikać większych skupisk ludzkich. Nie wolno także używać kubków, z których piją inne osoby.

Jednym ze sposobów ochrony przed grypą są szczepionki. Resort zdrowia przypomina na swojej stronie internetowej, że to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy tej zakaźnej choroby. W Polsce decyzję o tym, czy pacjent może zostać zaszczepiony przeciwko grypie, podejmuje lekarz po dokładanym badaniu.