Szpital Wojewódzki zakończył program darmowych badań profilaktycznych, prowadzonych w ramach współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Profilaktyką objęto 2,5 tysiąca mieszkańców miasta.

Na badanie, dzięki któremu możliwe jest procentowe oszacowanie prawdopodobieństwa zachorowania na raka prostaty, zdecydowało się 795 mężczyzn, powyżej 50 roku życia. Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących w Polsce. Jak wynika ze statystyk, na ten typ raka choruje ok. 20 na 100 mężczyzn.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – mówi polskie przysłowie. Część bielszczanek postanowiła sprawdzić, czy nie choruje na raka jajnika. Z możliwości bezpłatnych badań w Szpitalu Wojewódzkim skorzystało 970 kobiet. Profilaktyka dotyczyła pań, które ukończyły 40 lat. Rak jajnika to podstępny przeciwnik. Lekarze określają go mianem „cichegozabójcy”.

Guz długo nie daje wyraźnych objawów. Dlatego tak ważna jest ocena poziomu we krwi markera raka jajnika - CA 125.

Blisko 80 procent kobiet chorujących na raka jajnika ma podwyższone stężenie CA 125.

Nie tylko nowotwory stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Choroby układu krążenia wciąż są odpowiedzialne za ok. 50 procent zgonów w Polsce. Wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, brak ruchu, złe odżywianie i palenie papierosów prowadzą do dolegliwości  związanych z nieprawidłowym działaniem układu krążenia. Z badań profilaktycznych, wskazujących ryzyko wystąpienia takich chorób, skorzystało 740 mieszkańców Bielska-Białej.

Program realizowany przez Szpital Wojewódzki wraz z Wydziałem Polityki Społecznej bielskiego Ratusza kosztował około 100 tysięcy złotych. W całości sfinansowało go miasto. W budżecie Bielska-Białej zarezerwowano już pieniądze na podobną profilaktykę w przyszłym roku.

O szczegółach będziemy informować.