Logowanie

 • FUNDUSZE EOG

  "Podniesienie efektywności energetycznej obiektów Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej poprzez częściową termomodernizację i zastosowanie odnawialnych źródeł energii."

 • Przebudowa SOR

  Przebudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku – Białej w celu poprawy warunków udzielania świadczeń medycznych i właściwej segregacji w stanach zagrożenia zdrowia i życia.

 • Internetowe Konto Pacjenta
 • SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!
  SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!
 • Modernizacja systemu informatycznego

  „Modernizacja systemu informatycznego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku – Białej celem wprowadzenia elektronicznych usług Zdrowia oraz unowocześnienia procesów zarządczych”

 • Posiadane certyfikaty

  Posiadane certyfikaty

 • ZAKŁAD DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ

  Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej

  Wykonuje badania na potrzeby: oddziałów szpitalnych, poradni przyszpitalnych oraz pacjentów ambulatoryjnych (także bez skierowania - odpłatnie).

 • Projekty realizowane w ramach ZPORR

  Szpital aktywnie pozyskuje środki Unijne, w celu leczenia Pacjentów na najwyższym poziomie.

 • Przyjęcie do szpitala

  Sprawdź zestaw dokumentów niezbędnych przy przyjęciu do szpitala.

kreska

 

Polityka jakości

Projekty Unijne

zporr

nss

PRACA

 

Internetowe Konto Pacjenta

Elektroniczna Rejestracja Pacjenta

Oferta dodatkowa

lab

reh

Prawa Pacjenta

Informacje DILO

 

Szpital Wojewódzki zakończył program darmowych badań profilaktycznych, prowadzonych w ramach współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Profilaktyką objęto 2,5 tysiąca mieszkańców miasta.
 
Na badanie, dzięki któremu możliwe jest procentowe oszacowanie prawdopodobieństwa zachorowania na raka prostaty, zdecydowało się 795 mężczyzn, powyżej 50 roku życia. Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących w Polsce. Jak wynika ze statystyk, na ten typ raka choruje ok. 20 na 100 mężczyzn.
 
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – mówi polskie przysłowie. Część bielszczanek postanowiła sprawdzić, czy nie choruje na raka jajnika. Z możliwości bezpłatnych badań w Szpitalu Wojewódzkim skorzystało 970 kobiet. Profilaktyka dotyczyła pań, które ukończyły 40 lat. Rak jajnika to podstępny przeciwnik. Lekarze określają go mianem „cichegozabójcy”.
 
Guz długo nie daje wyraźnych objawów. Dlatego tak ważna jest ocena poziomu we krwi markera raka jajnika - CA 125.
 
Blisko 80 procent kobiet chorujących na raka jajnika ma podwyższone stężenie CA 125.
 
Nie tylko nowotwory stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Choroby układu krążenia wciąż są odpowiedzialne za ok. 50 procent zgonów w Polsce. Wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, brak ruchu, złe odżywianie i palenie papierosów prowadzą do dolegliwości  związanych z nieprawidłowym działaniem układu krążenia. Z badań profilaktycznych, wskazujących ryzyko wystąpienia takich chorób, skorzystało 740 mieszkańców Bielska-Białej.
 
Program realizowany przez Szpital Wojewódzki wraz z Wydziałem Polityki Społecznej bielskiego Ratusza kosztował około 100 tysięcy złotych. W całości sfinansowało go miasto. W budżecie Bielska-Białej zarezerwowano już pieniądze na podobną profilaktykę w przyszłym roku.
 
O szczegółach będziemy informować.