Szpital Wojewódzki zamierza zmodernizować system energetyczny oraz rozbudować istniejącą elektrownię fotowoltaiczną. Koszt całego projektu opiewa na 11 mln złotych. - Realizacja inwestycji ma przynieść rocznie oszczędności rzędu 500 tysięcy złotych – wyjaśnia Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala.

Placówka stara się o dofinansowanie przedsięwzięcia z Narodowego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja może wynieść nawet do 95 procent wartości projektu. Na pozostałe 5 procent  szpital zamierza zaciągnąć preferencyjna pożyczkę w NOŚiGW.

Modernizacja ogrzewania polegać będzie na zastąpieniu systemu opartego o parę, na inny, bazujący na gorącej wodzie.

Szpital Wojewódzki posiada elektrownią fotowoltaiczną o mocy 400 kW. W planach jest budowa kolejnej, mniejszej, o wydajności 280 kW. Całość energii zostanie zagospodarowana na potrzeby placówki, w tym na zasilanie rozbudowywanego systemu klimatyzacji. Obecnie klimatyzacja zamontowana jest na oddziale patologii noworodka oraz na SOR-ze.

Po otrzymaniu dotacji i zamontowaniu dodatkowych paneli elektrownia słoneczna Szpitala Wojewódzkiego dysponować będzie mocą 680 kW.

Przypomnijmy, że w 2017 roku placówka zakończyła wartą około 7,1 mln zł inwestycję poprawiającą efektywność energetyczną. Projekt obejmował budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 400 kW. Według szacunków energia  słoneczna zaspokaja obecnie ponad 10 % całego zapotrzebowania energetycznego szpitala.