Logowanie

 • FUNDUSZE EOG

  "Podniesienie efektywności energetycznej obiektów Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej poprzez częściową termomodernizację i zastosowanie odnawialnych źródeł energii."

 • Przebudowa SOR

  Przebudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku – Białej w celu poprawy warunków udzielania świadczeń medycznych i właściwej segregacji w stanach zagrożenia zdrowia i życia.

 • Internetowe Konto Pacjenta
 • SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!
  SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!
 • Modernizacja systemu informatycznego

  „Modernizacja systemu informatycznego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku – Białej celem wprowadzenia elektronicznych usług Zdrowia oraz unowocześnienia procesów zarządczych”

 • Posiadane certyfikaty

  Posiadane certyfikaty

 • ZAKŁAD DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ

  Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej

  Wykonuje badania na potrzeby: oddziałów szpitalnych, poradni przyszpitalnych oraz pacjentów ambulatoryjnych (także bez skierowania - odpłatnie).

 • Projekty realizowane w ramach ZPORR

  Szpital aktywnie pozyskuje środki Unijne, w celu leczenia Pacjentów na najwyższym poziomie.

 • Przyjęcie do szpitala

  Sprawdź zestaw dokumentów niezbędnych przy przyjęciu do szpitala.

kreska

 

Polityka jakości

Projekty Unijne

zporr

nss

PRACA

 

Internetowe Konto Pacjenta

Elektroniczna Rejestracja Pacjenta

Oferta dodatkowa

lab

reh

Prawa Pacjenta

Informacje DILO

 

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W Szpitalu Wojewódzkim od 1 stycznia tego roku na oddziale noworodków, na świat przyszło 122 dzieci, które urodziły się przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. W Polsce co roku rodzi się około 25 tysięcy wcześniaków.

W niedzielę wieczorem Szpital Wojewódzki zostanie podświetlony na fioletowo. Nieprzypadkowo to właśnie wcześniakom przypisany został ten kolor. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Wśród dzieci, które uratowano od początku tego roku na oddziale patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego, najmniejsze były trzy dziewczynki. Pierwsza po urodzeniu ważyła zaledwie 540 gramów, druga – 570 gramów, a trzecia – 600 gramów. – Szansa przeżycia noworodka urodzonego w 23 tygodniu ciąży, z masą ciała 500 gramów wynosi około 20 procent. Wiedza, doświadczenie, a także specjalistyczny sprzęt, który mamy do dyspozycji sprawiają, że ratujemy coraz więcej niedojrzałych noworodków – powiedziała dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik oddziału patologii noworodka. Tak małe dzieci często chorują na zapalenie płuc i pierwsze miesiące życia spędzają w inkubatorach, oddychając za pomocą respiratora.  

Na świat w Szpitalu Wojewódzkim przyszły na świat także tzw. późne wcześniaki, urodzone między 34 i 36 tygodniem ciąży i ważące często poniżej 2500 gramów. To noworodki często mające kłopoty z karmieniem, które po wyjściu ze szpitala częściej chorują na zakażenia układu oddechowego.
 
Danuta Zimmer podkreśliła, że w walce o życie i zdrowie wcześniaka ogromną rolę odgrywają rodzice. To ich miłość, dotyk sprawia, że noworodek czuje się bezpiecznie i walczy o życie i zdrowie. W tej batalii, która trwa czasami tygodniami, towarzyszy dzieciom przez całą dobę personel oddziału patologii noworodka. – Oddajemy się tej pracy z pasją i poświęceniem –  podkreśliła Danuta Zimmer.

Kierownik oddziału patologii noworodka przyznała, że w zespole którym kieruje każdy ma świadomość, że od jego pracy zależy efekt terapii dziecka. – Lekarze neonatolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, położne i cały personel pomocniczy, aktywnie włączają się w proces leczenia. Stanowimy zgraną ekipę także poza pracą. Takie święto jak Światowy Dzień Wcześniaka to okazja, aby tym wszystkim ludziom pogratulować codziennej pracy – powiedziała z uśmiechem Danuta Zimmer.

Najmniejsze dziecko uratowane w Szpitalu Wojewódzkim przyszło na świat w 2005 roku. Dziewczynka urodziła się przed planowanym terminem porodu i ważyła zaledwie 480 gramów, czyli mniej, niż pół kilograma cukru.


Serdecznie dziękujemy darczyńcom za pomoc w sfinansowaniu obchodów Dnia Wcześniaka w Szpitalu Wojewódzkim.


 

Na zdjęciu powyżej zespół oddziału patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaki pracownicy ubrani są w stroje koloru fioletowego.

 

Na zdjęciu poniżej : tak wyglądał nasz szpital 17 listopada 2018 roku.