- Szpital Wojewódzki otrzyma z budżetu Województwa Śląskiego 4,3 mln złotych – poinformowała Ewa Żak, radna wojewódzka z Bielska-Białej. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów na oddziale neurologicznym.

Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że 2,3 mln złotych zaplanowano na zmianę lokalizacji Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oraz Neurologii. – Dzięki tej inwestycji znacznie zwiększymy liczbę łóżek na neurologii – podkreślił dyrektor. Obecnie jest tam 37 łóżek. Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej dysponuje 46 miejscami. Po remoncie liczba łóżek dla chorych pozostanie na podobnym poziomie.

Dyrektor dodał, że prace powinny rozpocząć się wiosną przyszłego roku i do końca 2020 zakończyć. - Inwestycję będziemy realizowali etapami. Oba oddziały będą w tym czasie normalnie funkcjonować – uspokoił Łukasz Matlakiewicz.

Pozostałe 2 mln złotych z budżetu Województwa Śląskiego zainwestowane zostaną w aparaturę medyczną m.in. nowy mikroskop neurochirurgiczny. Takie urządzenie kosztuje ponad 1 milion złotych, ale jak wyjaśnił z-ca dyrektora, to jeden z najpilniejszych zakupów, jakich trzeba dokonać.

Szpital będzie również inwestował w nowy sprzęt dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie potrzeba m.in. nowych respiratorów. Część funduszy ma zostać przeznaczona na doposażenie Pracowni Endoskopii w nowe gastroskopy i kolonoskopy. - Zamierzamy również wymienić część dwudziestoletnich łóżek na oddziałach, a także doinwestować Centralną Sterylizatornię, gdzie odbywa się m.in. mycie i dezynfekcja sprzętu anestezjologicznego, narzędzi chirurgicznych oraz mycie łóżek i dezynfekcja materacy – powiedział Łukasz Matlakiewicz.

Dyrektor podkreślił, że szpital będzie starał się również o fundusze na inwestycje z innych źródeł.  Na pewno placówka wystartuje w konkursach Ministerstwa Zdrowia, jeżeli tylko zostaną one ogłoszone.