Przed Szpitalem Wojewódzkim zainstalowano Eko-Słupek. To niepozorne z wyglądu urządzenie służy do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza. Poziom wskazują barwy, zgodne z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Jeżeli Eko-Słupek świeci na zielono, to powietrze którym oddychamy jest bardzo dobre. Najgorzej, gdy kolor jest brązowy.

Eko-Słupek przed Szpitalem Wojewódzkim zainstalował Urząd Miejski w Bielsku-Białej. To część projektu w ramach którego, w różnych częściach miasta pojawi się w sumie 25 takich czujników. Na razie jest ich 17.

W przyszłości Eko-Słupki podłączone zostaną do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej Miasta Bielsko-Biała, gdzie przesyłane będą szczegółowe dane pomiarowe do głównego centrum zarządzania. Eko-Słupki wykorzystują m.in. najnowsze technologie cyfrowe, mierząc stężenie pyłów zawieszonych ( PM1,PM 2.5, PM 10), a także inne jak dwutlene siarki (SO2).