E-recepta to idealne rozwiązanie dla wszystkich. Nie tylko osób, które mają telefon z dostępem do Internetu, ale także dla starszych pacjentów, którzy nie korzystają ze smartfonów. E-recepta znacznie ułatwia pracę farmaceutom, którzy już nie muszą zastanawiać się, jaki lek zapisał specjalista. Zdarzało się, że pracownicy aptek mieli problem z odczytaniem pisma lekarzy.

Smartfon nie jest potrzebny

E-recepty, choć wydawane już od ponad roku, wzbudzają ogromne zainteresowanie i obawy. Pacjenci byli przyzwyczajeni, że od lekarza wychodzą z kartka papieru, na której długopisem zapisano odpowiednie medykamenty. Wystawiając e-receptę specjalista także wręcza pacjentowi wydruk, potwierdzenie na papierze, na którym widoczny jest czterocyfrowy kod dostępu i kod kreskowy, zawierający imię, nazwisko pacjenta, nazwę leku i sposób jego dawkowania. Z taką karteczką można udać się do apteki i tam z powodzeniem zrealizować e-receptę.

Żeby zrealizować e-receptę nie trzeba mieć telefonu! Wydruk jest przeznaczony dla chorego. Nie trzeba go zostawiać w aptece. Do zrealizowania e-recepty wystarczy PESEL pacjenta i czterocyfrowy kod dostępu!

Informatyczna rewolucja

Możliwość korzystania z dostępu do Internetu przez całą  dobę sprawia jednak, że e-recepta dla użytkowników telefonów komórkowych jest ogromnym udogodnieniem. Jeżeli pacjent posiada IKP, to na smartfona przychodzi SMS, w którym podany jest 4-cyfrowy kod dostępu. Pacjent podaje go w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Jeżeli osoba chora ma na swojej poczcie e-mail z informacją o wystawionej e-recepcie w postaci pliku PDF, to udostępnia farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub podaje 44-cyfrowy klucz dostępu z otrzymanego drogą elektroniczną pliku PDF.

Należy pamiętać, że aby otrzymać powiadomienia o e-receptach za pomocą SMS-a lub e-maila, trzeba zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta.To można zrobić poprzez Profil Zaufany. Po zalogowaniu należy wpisać odpowiednio własny e-mail lub numer telefonu, w zależności od tego, w jakiej postaci osoba korzystająca z tego rozwiązania chce otrzymywać informację o e-receptach.

W każdej aptece

Realizując e-receptę pacjent nie musi kupować wszystkich leków jednocześnie i w tej samej aptece. Każdy lek można nabyć gdzie indziej i w innym czasie. Przypominamy jednak, że e-recepta ważna jest 30 dni. Wyjątek dotyczy antybiotyków, które trzeba wykupić w ciągu 7 dni.

Od 1 stycznia 2019 r. elektroniczną receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce.