Szpital Wojewódzki wdrożył procedury związane z koronawirusem 2019-nCoV. Zalecenia dotyczące zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym wirusem wydał Główny Inspektor Sanitarny. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która w ostatnim czasie przebywała w tym kraju.

Główny Inspektor Sanitarny do przypadków podejrzanych kwalifikuje osoby, których temperatura ciała wynosi 38 stopni Celsjusza, kaszlą, mają trudności z oddychaniem, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Jeżeli symptomy te pojawiają się bez innej znanej przyczyny, a dodatkowo chory przebywał, mieszkał, czy też pracował 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby w mieście Wuhan, prowincji Hubei, wówczas wymaga szczególnego podejścia. - Osoba manifestująca objawy powinna być hospitalizowana na oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego – podkreśla GIS.

Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV trzeba natychmiast zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zalecenia GIS dotyczą również pracowników szpitali i innych placówek medycznych. – Personel mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia – czytamy w zaleceniach. Dotyczy to m.in. specjalistów, którzy sprawowali opiekę w ośrodkach, gdzie zarażeni byli hospitalizowani.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Łukasz Szumowski, minister zdrowia zapowiedział w środę, że już w czwartek do Polski dotrą primery umożliwiające sprawdzanie czy osoba badana jest lub nie jest zarażona 2019-nCoV. Obecnie próbki wysyłane są do laboratorium za granicą.

W Polsce nie zanotowano na razie żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa.

Jednocześnie resort zdrowia przypomina, że obecnie mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.