Rak pęcherza moczowego należy do często występujących nowotworów. Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego wzbogacił się o nowoczesne urządzenia, które pozwalają zdiagnozować, a następnie usunąć nawet najdrobniejszą zmianę.

Rocznie w Szpitalu Wojewódzkim rozpoznajemy nowotwory pęcherza u około 300 pacjentów.

Tor wizyjny do diagnostyki i leczenia powierzchownych guzów pęcherza moczowego kosztował ponad 230 tysięcy złotych. Atutem sprzętu jest to, że dzięki kamerze używanej w tym zestawie można zobrazować najdrobniejsze zmiany nowotworowe. Istnieje również możliwość powiększania obrazu badanego obszaru. Dodatkowo zakupiony sprzęt posiada źródło światła typu NBI. To specjalna, nieinwazyjna metoda diagnozowania za pomocą właściwości fal świetlnych o długości 415 Nanometra – kolor niebieski i 540 Nanometra – kolor zielony.

Obserwując przy pomocy endoskopu m.in. błonę śluzową pęcherza wykorzystuje się właśnie te barwy. To pozwala znacznie dokładniej, niż przy świetle białym, oglądnąć strukturę oraz rozmieszczenie naczyń krwionośnych. W zielonym i niebieskim filtrze lepiej widać miejsca, w których ukrwienie jest znaczniej bardziej intensywne. Dla specjalisty to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Nierzadko okazuje się, że doszło do pierwszych zmian nowotworowych. - Często są to bardzo drobne zmiany. Ich przeoczenie mogłoby oznaczać, że dojdzie do wznowienia raka. Nowy aparat pozwala nam uniknąć takich sytuacji. Możemy precyzyjnie usunąć wszelkie, nawet najdrobniejsze oznaki raka – wyjaśnił doktor Grzegorz Kies, lekarz urolog.

Specjalista podkreślił, że stosowanie tego typu toru wizyjnego skraca czas hospitalizacji pacjenta, ponieważ elektroresekcję można przeprowadzić w soli fizjologicznej co minimalizuje krwawienie, a co za tym idzie skraca czas pobytu chorego w szpitalu.

Natomiast aparat do biopsji fuzyjnej prostaty wyposażony jest w nowoczesną metodę obrazowania i innowacyjny system fuzji, czyli nakładania obrazów USG i rezonansu magnetycznego (MRI). Dzięki temu można namierzać miejsca, gdzie zachodzi podejrzenie, że doszło do zmian nowotworowych.

Zestaw do biopsji fuzyjnej prostaty kosztował prawie 710 tysięcy złotych.

Tor wizyjny oraz zestaw do biopsji prostaty kupiono w ramach realizacji w projektu pn: Zdrowy Śląsk! Zwiększenie dostępności i jakości świadczeń medycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej poprzez doposażenie i wymianę sprzętu medycznego. Dofinansowanie, które uzyskał Szpital Wojewódzki do programu Zdrowy Śląsk, wyniosło 15,5 mln złotych.