Oddział Patologii Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim otrzymał fotel do kangurowania. Darczyńcą jest Fundacja Słoneczna Kraina Dzieciom. – Kangurowanie bardzo sprawdza się w procesie leczenia wcześniaków – wyjaśniła dr Danuta Zimmer, ordynator Oddziału Patologii Noworodka.

Kangurowanie to wyjątkowy sposób przytulania noworodka metodą „skóra do skóry”. Jedno z rodziców siada na takim fotelu i przytula dziecko. Maluch słyszy bicie serca najbliższej mu osoby, czuje ruchy klatki piersiowej i ciepło ciała osoby dorosłej. – Maluch czuje się bezpiecznie. W przypadku wcześniaków kangurowanie, jako symulacja wielosensoryczna korzystnie wpływa na proces leczenia. Jednocześnie dla rodziców stanowi istotny element w nawiązaniu więzi z dzieckiem – dodała dr Zimmer.

Krystian Kroczek, prezes Fundacji Słoneczna Kraina Dzieciom podkreślił, że jego dzieci były kilkanaście lat temu pod opieką personelu Oddziału Patologii Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim. Jest pod wrażeniem profesjonalizmu z jakim zespół zajmuje się podopiecznymi. – To miejsce jest świetnie wyposażone. Chcieliśmy dołożyć jakąś cegiełkę od siebie. Okazało się, że na oddziale przyda się kolejny fotel do kangurowania. Postanowiliśmy go kupić i podarować – wyjaśnił Krystian Kroczek.

Wcześniej jeden fotel do kangurowania podarowała Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, która w maju ubiegłego roku wzięła udział w otwarciu zmodernizowanego Oddziału Patologii Noworodka. Drugi fotel podarowali rodzice jednego z małych pacjentów.

Oddział Patologii Noworodka  funkcjonuje od 1 stycznia 2001 roku i znajduje się w sąsiedztwie Oddziału Noworodkowego i Położniczego. Oddział Patologii Noworodka przeszedł gruntowny remont. Przebudowa oraz doposażenie w sprzęt medyczny kosztowały ponad 11 milionów złotych. Obecnie oddział dysponuje 20 stanowiskami, w tym ośmioma intensywnej terapii, sześcioma opieki ciągłej i sześcioma opieki pośredniej.

Wszystkie stanowiska posiadają pełną możliwość monitorowania funkcji życiowych noworodków. Posiadamy nowoczesne inkubatory otwarte i zamknięte oraz aparaturę diagnostyczną umożliwiającą stawianie diagnozy przy łóżku chorego (przyłóżkowe aparaty RTG i USG), analizatory glukozy, analizator gazowy i jonowy.

Matki dzieci przebywających w Oddziale Patologii Noworodków mają kontakt ze swoimi pociechami, mogą je karmić, jeżeli stan noworodka na to pozwala i uczestniczyć w procesach pielęgnacyjnych.