26 maja obchodzimy Dzień Matki. Od 26 maja do 1 czerwca – Dnia Dziecka – obchodzony jest także Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Badania naukowe dowodzą, że karmienie piersią jest ważne zarówno dla zdrowia dziecka, jak i matki.

Karmienie piersią wzmacnia więź emocjonalną pomiędzy matką i dzieckiem, dając dzidziusiowi poczucie bezpieczeństwa. Początki nie zawsze są jednak łatwe. Dlatego w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej kobiety po porodzie wspierane są przez położne, doradców i konsultantów laktacyjnych.

Małgorzata Osowska, Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny (posiada tytuł : IBCLC) przyznaje, że w dzisiejszych czasach wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy karmić dziecko piersią. – Jednak przez tysiące lat kobiety nie stawiały sobie takich pytań – po prostu karmiły – podkreśla specjalistka, która wspiera matki w Szpitalu Wojewódzkim.

- Dziecko, jak każdy ssak rodzi się niedojrzałe i niesamodzielne. Potrzebuje mamy i jej mleka, aby rosnąć i dojrzewać do samodzielnego życia. Kobieta produkuje pokarm, który jest idealny dla jej dziecka. Mleko matki zawiera wszystkie potrzebne składniki: wodę, białka, tłuszcze, cukry, witaminy, enzymy, hormony, czynniki wzrostu i żywe komórki. Pokarm jest czysty, bo przefiltrowany przez organizm matki – wyjaśnia Małgorzata Osowska.  Taki pokarm chroni dziecko przed wieloma chorobami m.in. układu oddechowego, układu trawiennego, a także astmą, cukrzycą i otyłością.

Mleko matki nie powoduje uczulenia. Skład pokarmu jest zmienny, dostosowany do potrzeb dziecka.  - Inne mleko płynie w pierwszych dniach po porodzie, inne po tygodniu, trzech tygodniach, a jeszcze inne, gdy odstawiamy dziecko od piersi. Pokarm zmienia się również w czasie jednego karmienia: na początku płynie mleko, które zawiera dużo cukru i wody, a po kilku minutach jego skład jest wzbogacony o tłuszcze i białka. Zmienność dotyczy również doby. W nocy pokarm jest bogatszy w tłuszcze – mówi Małgorzata Osowska.

Karmienie piersią ma pozytywny wpływ nie tylko na dziecko. Kobiety karmiące rzadziej chorują na nowotwory piersi, jajnika i  osteoporozę. Łatwiej radzą sobie również z obowiązkami macierzyństwa. Bywają spokojniejsze i radosne za sprawą hormonów sterujących laktacją. Karmienie piersią chroni również przed nadwagą. Do produkcji mleka zużywane są kilogramy zgromadzone w czasie ciąży.

Karmienie piersią jest tanie, wygodne i praktyczne.  - Dziecko mniej choruje, oszczędzamy więc na lekach. Mleko mamy jest zawsze i wszędzie, gotowe do podania, ciepłe, smaczne i w pięknym opakowaniu – przekonuje specjalistka.

W Szpitalu Wojewódzkim kobiety mogą liczyć nie tylko na fachową pomoc, ale również mają do dyspozycji profesjonalne odciągacze pokarmu. - W sytuacji, kiedy karmienie bezpośrednio z piersi nie jest możliwe, stają się one pomocne. Ważne jest to szczególnie dla dzieci, które rodzą się chore, a także dla wcześniaków. Pokarm mamy jest dla nich przede wszystkim lekiem, który pozwala szybciej wrócić do zdrowia – podkreśla Małgorzata Osowska.