Logowanie

 • FUNDUSZE EOG

  "Podniesienie efektywności energetycznej obiektów Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej poprzez częściową termomodernizację i zastosowanie odnawialnych źródeł energii."

 • Przebudowa SOR

  Przebudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku – Białej w celu poprawy warunków udzielania świadczeń medycznych i właściwej segregacji w stanach zagrożenia zdrowia i życia.

 • Internetowe Konto Pacjenta
 • SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!
  SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!
 • Modernizacja systemu informatycznego

  „Modernizacja systemu informatycznego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku – Białej celem wprowadzenia elektronicznych usług Zdrowia oraz unowocześnienia procesów zarządczych”

 • Posiadane certyfikaty

  Posiadane certyfikaty

 • ZAKŁAD DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ

  Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej

  Wykonuje badania na potrzeby: oddziałów szpitalnych, poradni przyszpitalnych oraz pacjentów ambulatoryjnych (także bez skierowania - odpłatnie).

 • Projekty realizowane w ramach ZPORR

  Szpital aktywnie pozyskuje środki Unijne, w celu leczenia Pacjentów na najwyższym poziomie.

 • Przyjęcie do szpitala

  Sprawdź zestaw dokumentów niezbędnych przy przyjęciu do szpitala.

kreska

 

Polityka jakości

Projekty Unijne

zporr

nss

PRACA

 

Internetowe Konto Pacjenta

Elektroniczna Rejestracja Pacjenta

Oferta dodatkowa

lab

reh

Prawa Pacjenta

Informacje DILO

 

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Od 26 maja do 1 czerwca – Dnia Dziecka – obchodzony jest także Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Badania naukowe dowodzą, że karmienie piersią jest ważne zarówno dla zdrowia dziecka, jak i matki.

Karmienie piersią wzmacnia więź emocjonalną pomiędzy matką i dzieckiem, dając dzidziusiowi poczucie bezpieczeństwa. Początki nie zawsze są jednak łatwe. Dlatego w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej kobiety po porodzie wspierane są przez położne, doradców i konsultantów laktacyjnych.

Małgorzata Osowska, Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny (posiada tytuł : IBCLC) przyznaje, że w dzisiejszych czasach wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy karmić dziecko piersią. – Jednak przez tysiące lat kobiety nie stawiały sobie takich pytań – po prostu karmiły – podkreśla specjalistka, która wspiera matki w Szpitalu Wojewódzkim.

 - Dziecko, jak każdy ssak rodzi się niedojrzałe i niesamodzielne. Potrzebuje mamy i jej mleka, aby rosnąć i dojrzewać do samodzielnego życia. Kobieta produkuje pokarm, który jest idealny dla jej dziecka. Mleko matki zawiera wszystkie potrzebne składniki: wodę, białka, tłuszcze, cukry, witaminy, enzymy, hormony, czynniki wzrostu i żywe komórki. Pokarm jest czysty, bo przefiltrowany przez organizm matki – wyjaśnia Małgorzata Osowska.  Taki pokarm chroni dziecko przed wieloma chorobami m.in. układu oddechowego, układu trawiennego, a także astmą, cukrzycą i otyłością.

Mleko matki nie powoduje uczulenia. Skład pokarmu jest zmienny, dostosowany do potrzeb dziecka.  - Inne mleko płynie w pierwszych dniach po porodzie, inne po tygodniu, trzech tygodniach, a jeszcze inne, gdy odstawiamy dziecko od piersi. Pokarm zmienia się również w czasie jednego karmienia: na początku płynie mleko, które zawiera dużo cukru i wody, a po kilku minutach jego skład jest wzbogacony o tłuszcze i białka. Zmienność dotyczy również doby. W nocy pokarm jest bogatszy w tłuszcze – mówi Małgorzata Osowska.

Karmienie piersią ma pozytywny wpływ nie tylko na dziecko. Kobiety karmiące rzadziej chorują na nowotwory piersi, jajnika i  osteoporozę. Łatwiej radzą sobie również z obowiązkami macierzyństwa. Bywają spokojniejsze i radosne za sprawą hormonów sterujących laktacją. Karmienie piersią chroni również przed nadwagą. Do produkcji mleka zużywane są kilogramy zgromadzone w czasie ciąży.

Karmienie piersią jest tanie, wygodne i praktyczne.  - Dziecko mniej choruje, oszczędzamy więc na lekach. Mleko mamy jest zawsze i wszędzie, gotowe do podania, ciepłe, smaczne i w pięknym opakowaniu – przekonuje specjalistka.

W Szpitalu Wojewódzkim kobiety mogą liczyć nie tylko na fachową pomoc, ale również mają do dyspozycji profesjonalne odciągacze pokarmu. - W sytuacji, kiedy karmienie bezpośrednio z piersi nie jest możliwe, stają się one pomocne. Ważne jest to szczególnie dla dzieci, które rodzą się chore, a także dla wcześniaków. Pokarm mamy jest dla nich przede wszystkim lekiem, który pozwala szybciej wrócić do zdrowia – podkreśla Małgorzata Osowska.