• S1
  • S2
  • S3
  • S4

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka.

Od stycznia tego roku na Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego leczonych było 200 dzieci. Większość z nich to wcześniaki. W związku z pandemią SARS –CoV-2 na oddziale obowiązują specjalne procedury bezpieczeństwa.

Wcześniakom przypisany został kolor fioletowy. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność. Dlatego od kilku lat Szpital Wojewódzki był 17 listopada podświetlony na kolor fioletowy.

Lekarze neonatolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, położne i cały personel pomocniczy Oddziału Patologii Noworodka z wielkim oddaniem pracują 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik Oddziału Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego podkreśliła, że żadne z dzieci, które od początku roku przebywało na oddziale, nie było zakażone koronawirusem. Zdarzało się jednak, że matki miały dodatni wynik testu na obecność SARS –CoV-2.

Danuta Zimmer podkreśliła, że trudna sytuacja epidemiczna nie oznacza, że matki zakażone koronawirusem, pozbawione są informacji o stanie zdrowia dzieci. – Nie mogą wprawdzie odwiedzać swoich pociech, ale na bieżąco, telefonicznie udzielamy informacji o tym, jak maluszki się czują. W miarę możliwości wysyłamy im zdjęcia dzieci. Wiemy, że jest to dla mam niezwykle ważne – powiedziała Danuta Zimmer.

Mamy, które nie są zakażone SARS –CoV-2, mogą odwiedzać dzieci przebywające na oddziale patologii noworodka. Wizyty są jednak krótsze i w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu. Mamy muszą mieć maseczki i dezynfekować ręce.