Myszka Miki, Reksio, Prosiaczek i wiele innych bajkowym postaci przyozdobiło Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego. Autorami pięknych i kolorowych rysunków są uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Buczkowicach.

Nauczyciele i młodzież z Buczkowi także w tym roku nie zapomnieli o obchodzonym 17 listopada Światowym Dniu Wcześniaka i najmniejszych pacjentach Szpitala Wojewódzkiego. Serdecznie dziękujemy za pamięć i wspaniałe prace, dzięki którym na korytarzu i w salach oddziału zrobiło się bardziej kolorowo.

Ogromnie dziękujemy również Fundacji Słoneczna Kraina za czapeczki, które także przekazano wcześniakom leczonym na Oddziale Patologii Noworodka. Dzieciom, które przebywają w inkubatorach, czapeczki pozwalają utrzymać komfort cieplny.

Wcześniakom przypisany został kolor fioletowy, ponieważ jest identyfikowany z delikatnością, wyjątkowością i walecznością.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22, a 37 tygodniem ciąży. Taki noworodek nie zdążył osiągnąć pełnej dojrzałości do życia poza organizmem matki. Nie wszystkie narządy miały szansę zakończyć swój rozwój, dlatego ma to konsekwencje dla jego życia i zdrowia. Wymaga więc specjalistycznej opieki lekarskiej.