Dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego udzielane jest podmiotom leczniczym na realizację zadań inwestycyjnych w zakresie robót budowlanych i zakupu aparatury medycznej, sprzętu medycznego i technicznego.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, otrzymał w roku 2020 r. dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego na realizację następujących:

Zakup biometru optycznego do pomiaru mocy wszczepialnej soczewki wewnątrzgałkowej – kwota udzielonego dofinansowania: 99 000,00 zł

Biometr optyczny służy do pomiarów ludzkiego oka wymaganych do precyzyjnego obliczenia mocy soczewki wewnątrzgałkowej wszczepianej do oka. W porównaniu z klasycznym badaniem wykonywanym metodą USG, pomiar jest bardziej precyzyjny, bezkontaktowy i nie wymaga znieczulenia miejscowego.

Wykorzystanie laserowego biometru optycznego pozwoli wykonywać badanie nawet w daleko zaawansowanym stadium choroby, gdzie stosowane do tej pory urządzenia i metody diagnostyczne były mało precyzyjne.

Zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie na oddziale okulistycznym Szpitala.

Zakup biometru optycznego

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Zakup 4 szt. łóżek do intensywnej terapii – kwota udzielonego dofinansowania: 196 100,00 zł

Łóżka wykorzystywane będą na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii do zapewnienia jak najlepszych warunków pacjentom w stanach ciężkich. Zakupiony sprzęt w znacznym stopniu ułatwi prowadzenie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i usprawniających w stosunku do pacjentów leżących, poddanych intensywnej terapii.

Zakup łóżek do intensywnej terapii

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Zakup aparatury do diagnostyki wirusa SARS-CoV-2 przez Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej – kwota udzielonego dofinansowania 692 000,00 zł

Zakupione urządzenie GeneXpert 16 to jedno z najnowocześniejszych instrumentów do szybkiej diagnostyki wirusa COVID-19, które wykorzystywane jest w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej. Doposażenie pracowni w nowoczesny analizator pozwoli na wykonywanie jednocześnie 16 badań pod katem zakażenia wirusem w ciągu 45 minut, co przekłada się na oznaczenie około 300 testów w ciągu 12 godzin.

Zakupione urządzenie znacznie skróci czas od momentu pobrania materiału genetycznego do uzyskania wyniku, co pozwoli na szybsze przyjmowanie pacjentów. GeneXpert 16 jest urządzeniem bezpiecznym w obsłudze, ponieważ pracownik laboratorium ma minimalny kontakt z zakaźną próbką. Wszystko odbywa się w komorze laminarnej, co zwiększa komfort pracy diagnosty laboratoryjnego.

Aparat wyprodukowany został w USA i zamontowany został w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej w sierpniu.

Zakup aparatury do diagnostyki wirusa SARS-CoV-2

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego