Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej realizuje projekt pt. „Poprawa warunków pracy i ograniczenie występowania zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy szansą na długotrwałe zatrudnienie.”

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa VIII. „Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy” Poddziałanie 8.3.2.„Realizowanie aktywizacji zawodowej poprzez zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej - konkurs”

Planowana całkowita wartość projektu wynosi 1 233110,76 zł. Planowane dofinansowanie ze środków UE wynosi 1 048 144,14 zł,  dotacja celowa z budżetu krajowego wynosi 36 993,33 zł.

W ramach projektu zakupiony zostanie ergonomiczny  sprzęt w celu wyeliminowania zidentyfikowanych zagrożeń dla zdrowia pracowników Szpitala.  Zostanie zakupiony sprzęt dla następujących grup zawodowych, objętych programem:

·         Pracownicy administracyjno – biurowi;
·         Lekarze;
·         Pielęgniarki i położne;
·         Salowe i sprzątaczki;
·         Pracownicy centralnej sterylizatorni;

W ramach projektu zostaną przeprowadzone szkolenia dotyczące ergonomii w pracy siedzącej, ergonomii pracy z wykorzystaniem nowych technologii sprzątania, przeciwdziałania negatywnym skutkom stresu. Działania szkoleniowe ściśle korespondują ze zdiagnozowanymi obszarami odpowiedzialnymi za powstawanie chorób zawodowych.

W programie docelowo będzie brało udział 612 uczestników.

Realizacja projektu rozpoczęła się w listopadzie 2018r, a zakończenie planuje się na marzec 2019 r.

W dniu 05.12.2018 Dyrektor Szpitala Ryszard Batycki podpisał umowę o dofinansowanie projektu.