Jako jeden z niewielu w Polsce Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej posiada certyfikaty Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej realizuje projekt pt. "Zdrowy Śląsk ! Zwiększenie dostępności i jakości świadczeń medycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku - Białej poprzez doposażenie i wymianę sprzętu medycznego"

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa X. „Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna” Działanie 10.1. „Infrastruktura ochrony zdrowia”

Planowana całkowita wartość projektu wynosi 15 543 153,00zł. Planowane dofinansowanie ze środków UE wynosi 13 211 680,05zł. Planowany wkład własny Szpitala wynosi 2 331 472,95zł

W ramach projektu zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna w celu podniesienia jakości i dostępność świadczeń medycznych w placówce. Zostanie zakupiony następujący sprzęt i aparatura medyczna dla następujących oddziałów:

• Patologii Noworodka i Niemowląt za kwotę 4 825 000,00 zł – m.in. kolumny anestezjologiczne konieczne w związku z trwającą przebudową oddziału, nowoczesny system kardiomonitorów, inkubatory, respiratory, pompy infuzyjne i inny drobny sprzęt;
  • Ginekologiczno-Położniczego za kwotę ponad 2 000 000 zł – m.in. – aparaty USG wysokiej klasy, zestaw laparoskopowy do operacji ginekologicznych, łóżka porodowe, aparaty KTG i inny drobny sprzęt;
  • Ortopedyczno-Urazowego za kwotę 1 300 000,00 zł – aparaty RTG ramię C wykorzystywane w trakcie zabiegów operacyjnych, łózka ortopedyczne, aparat do znieczulania, narzędzia operacyjne;
  • Kardiologicznego za kwotę ponad 900 000 zł – echo serca, nowoczesny zestaw kardiomonitorów wraz z centralą, aparaty EKG, defibrylatory i inny drobny sprzęt;
  • Urologicznego i Onkologii Urologicznej  – za kwotę ponad 800 000 zł –  zestaw do diagnostyki i leczenia powierzchownych nowotworów pęcherza moczowego i zestaw do biopsji fuzyjnej prostaty – obecnie jedynie kilka ośrodków w Polsce, z których większość to niepubliczne, dysponuje tego rodzaju sprzętem.
  • Neonatologicznego – za kwotę ponad 350 000 zł – inkubatory i inny drobny sprzęt.

Istotnym punktem projektu jest wymiana rezonansu magnetycznego. Obecnie zainstalowany rezonans eksploatowany jest od ponad 10 lat. Jest to jedyny rezonans w regionie posiadający kontrakt z NFZ na wykonywanie badań ambulatoryjnych. Rocznie wykonuje ponad 7200 badań. Nowy rezonans zostanie zakupiony za kwotę ponad 5 300 000 zł.

Realizacja projektu rozpoczęła się w sierpniu 2018r, zakończenie planowane się w drugim kwartale 2019 r.

W dniu 23 lipca Dyrektor Szpitala Ryszard Batycki podpisał umowę o dofinansowanie.